:: دوره 10، شماره 1 - ( 3-1401 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 107-89 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عملکرد معیارهای اعوجاجی از مقیاس نقطه‌ای و محدود در سیستم‌های تصویر مرکاتور معکوس(TM) و مرکاتور معکوس جهانی(UTM) (منطقه مطالعاتی ایران)
فاطمه اسماعیلی، حمید مهرابی*، وهاب نفیسی
دانشگاه اصفهان
چکیده:   (188 مشاهده)
انتخاب معیار مناسب به منظور سنجش عملکرد سیستم‌های تصویر، همواره یکی از مسائل مطرح در علوم مکانی بوده است. برآورد اعوجاجات سیستم‌های تصویر می‌تواند در مقیاس نقطه‌ای و مقیاس محدود انجام شود. معیار‌های نقطه‌ای که می‌توانند اعوجاجات زاویه و مساحت را بر اساس شاخص‌های تیسوت اندازهگیری کنند و معیارهای از مقیاس محدود که اعوجاجات شکل و مساحت را براساس المان‌بندی منطقه برآورد می‌کنند. در این پژوهش، المان بندی ثابت، جایگزین المان‌بندی تصادفی در الگوریتم محاسباتی معیارهای اعوجاجی از مقیاس محدود شد و عملکرد معیارهای اعوجاجی در سیستم‌های تصویر مرکاتور معکوس (TM) و مرکاتور معکوس جهانی  (UTM)برای منطقه ایران از مقیاس نقطه‌‌ای و محدود مورد بررسی قرار گرفت. اگرچه انتخاب المان‌های ثابت، محدودیت‌های المان‌های تصادفی در تکرارناپذیر بودن محاسبات و کمبود تراکم در نواحی مرزی را  برطرف می‌کند، اما  نتایج  این پژوهش، عدم وابستگی معیارهای از مقیاس محدود را به ویژگی‌های سیستم تصویر در نقشه‌های منطقه‌ای نشان می‌دهند. در میانگین‌گیری از مقادیر عددی معیارهای اعوجاجی به منظور ارائه یک شاخص عددی برای مقایسه اعوجاجات سیستم‌های تصویر، این شاخص‌ها در مشخص کردن اعوجاجات سیستم‌های تصویر، کارآمد عمل نکردند. بنابراین استفاده از تنها یک شاخص عددی، برای بررسی اعوجاجات سیستم‌های تصویر در نقشه‌های منطقه‌ای معنادار نیست. در مقابل، بررسی الگو تغییرات عددی معیارهای اعوجاجی از مقیاس نقطه‌ای، در مشخص کردن ویژگی‌های اعوجاجی سیستم‌های تصویر، مؤثر عمل کرد. بر اساس نتایج حاصل از این پژوهش بازه عددی مربوط به اعوجاجات مساحت از مقیاس نقطه‌ای در سیستم تصویر TM تا ده ‌برابر بزرگ‌تر از سیستم UTM  است.
 
واژه‌های کلیدی: اعوجاجات سیستم‌های تصویر، سیستم تصویر مرکاتور معکوس، سیستم تصویر مرکاتور معکوس جهانی
متن کامل [PDF 1360 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژئودزی (عمومی)
دریافت: 1400/11/17 | پذیرش: 1401/2/17 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/2/17 | انتشار: 1401/3/18


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها